Październik, obchodzony na całym świecie od dziesięcioleci jako miesiąc świadomości raka piersi, właśnie dobiegł końca. Z tej okazji prezydent Rafał Trzaskowski odwiedził miejski szpital przy ulicy Madalińskiego na Mokotowie, który specjalizuje się w leczeniu nowotworów u kobiet. Spotkał się tam zarówno z personelem medycznym, jak i pacjentkami. Z kolei listopad jest poświęcony profilaktyce nowotworowej u mężczyzn.
– Drogie Warszawianki i Warszawiacy, dbajcie o zdrowie i regularnie wykonujcie badania! Profilaktyka to najważniejsza broń w walce z nowotworami, dlatego w tym roku uruchomiliśmy nowy, darmowy program profilaktyczny „Sprawdzam!”. W miejskich przychodniach dostępne są także badania mammograficzne. Nasze szpitale zapewniają kompleksową opiekę medyczną i wsparcie dla wszystkich pacjentów – podkreślił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Eksperci ostrzegają, że rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet. Każdego roku w Polsce diagnozuje się około 20 tysięcy nowych przypadków, z czego ponad 1,2 tysiąca dotyczy mieszkanek Warszawy. Wczesne wykrycie nowotworu piersi znacznie zwiększa szanse na wyleczenie. Z tego powodu, od lat w październiku odbywają się liczne kampanie i działania edukacyjne poświęcone profilaktyce raka piersi. Ponadto, 15 października obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, symbolizowany przez różową wstążkę.
Listopad natomiast poświęcony jest profilaktyce raka prostaty i jąder – chorobom nowotworowym najczęściej występującym u mężczyzn. W ramach akcji Movember, której symbolem są wąsy (połączenie słów "moustache" i "November"), promowane są działania profilaktyczne i świadomość na temat tych nowotworów.
W Polsce rocznie u około 20 tysięcy mężczyzn diagnozuje się raka prostaty lub jąder, w tym u około tysiąca pacjentów z Warszawy. Rak jąder jest najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym u młodych mężczyzn w wieku 20-44 lat i stanowi aż 25% przypadków w tej grupie.
Program „Sprawdzam!”
W ramach warszawskiego programu „Sprawdzam!” zaplanowano działania edukacyjne dotyczące samobadania piersi i jąder oraz promocję regularnych badań profilaktycznych i zdrowego stylu życia.
– W niemal 90 miejskich przychodniach POZ pacjenci podczas wizyt będą zachęcani do udziału w edukacyjnych zajęciach na temat samobadania piersi i jąder, co pozwala na wykrycie zmian we wczesnym stadium, gdy leczenie jest najskuteczniejsze – powiedziała Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy, omawiając założenia programu „Sprawdzam!”.
W placówkach realizujących program pacjenci otrzymają broszury dotyczące samobadania, badań profilaktycznych oraz znaczenia diety i aktywności fizycznej w zapobieganiu nowotworom. Zainteresowani mogą od razu po wizycie skorzystać z instruktażu samobadania lub umówić się na dogodny termin. Informacje o zajęciach są dostępne w miejskich przychodniach POZ, a także na plakatach i materiałach informacyjnych.
Zajęcia z samobadania prowadzą przeszkoleni specjaliści, którzy wykorzystują specjalistyczne modele anatomiczne.
Na realizację programu „Sprawdzam!” miasto przeznaczy do końca roku około 2,5 miliona złotych.
W warszawskich szpitalach znajdują się oddziały onkologii, chirurgii onkologicznej oraz chemioterapii. Kompleksowe leczenie raka piersi zapewniają m.in. Szpital Grochowski i Szpital Specjalistyczny im. św. Rodziny przy ul. Madalińskiego. Placówka na Mokotowie oferuje wsparcie także pacjentkom onkologicznym w ciąży oraz specjalizuje się w leczeniu nowotworów kobiecych narządów płciowych.
Zespół specjalistów z zakresu chirurgii ogólnej, onkologicznej i rekonstrukcyjnej w Szpitalu Grochowskim zajmuje się leczeniem raka piersi, nowotworów tarczycy, czerniaka złośliwego, nowotworów skóry oraz nowotworów układu pokarmowego.
Szpital Czerniakowski przy ul. Stępińskiej współpracuje z Narodowym Instytutem Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie. Specjaliści z obu placówek biorą udział we wspólnych konsultacjach, podczas których opracowywana jest optymalna ścieżka terapeutyczna dla każdego pacjenta. W Szpitalu Czerniakowskim wykonuje się m.in. operacje nowotworów piersi, w tym onkoplastykę, resekcje tarczycy, zabiegi onkologiczne przewodu pokarmowego oraz skóry.
Oddział chirurgii onkologicznej działa również w Szpitalu Praskim, który posiada pododdział onkologii ginekologicznej, będący akredytowanym ośrodkiem szkoleniowym. Znajduje się tam także oddział urologii onkologicznej.
Szpital Wolski specjalizuje się w leczeniu nowotworów przewodu pokarmowego i przeprowadza m.in. operacje nowotworów piersi, zarówno łagodnych, jak i złośliwych.
Poradnie onkologiczne funkcjonują w miejskich placówkach leczniczych, takich jak Szpital Grochowski, Szpital św. Rodziny, Warszawski Szpital Południowy, Szpital Wolski, Szpital Czerniakowski oraz poradnie na Pradze-Północ, Bemowie, Ursynowie, Włochach i Żoliborzu.
To jeden z artykułów powiązanych z branżą - lekarze, przychodnie prywatne Mokotów.