Rozpoczynamy rekrutację do 16. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, przyznawanej za najlepszy reportaż literacki. Wydawcy, autorzy oraz czytelnicy mają możliwość zgłaszania książek aż do końca grudnia. Ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się w maju przyszłego roku.
W tej edycji konkursu wprowadzono kilka nowości: zwiększono wartość nagród pieniężnych, zmodyfikowano skład jury, a także skrócono czas na nadsyłanie zgłoszeń – do 31 grudnia. Na wiosnę poznamy dziesięć nominowanych tytułów oraz finałową piątkę, a książka, która zdobędzie nagrodę, zostanie ogłoszona 18 maja podczas Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie. Autor najlepszego reportażu otrzyma 120 tysięcy złotych, a tłumacz – 25 tysięcy. Pozostali członkowie finałowej piątki dostaną odpowiednio 15 i 8 tysięcy złotych.
W jubileuszowej, 15. edycji Nagrody Kapuścińskiego zgłoszono 145 książek, co stanowi rekord w historii tego konkursu. Najlepszym reportażem 2023 roku uznano „To nie jest Miami” autorstwa Fernandy Melchor, przetłumaczone przez Tomasza Pindela i wydane przez Wydawnictwo ArtRage.
O wyborze najbardziej interesujących reportaży roku 2024 zadecydują: Ludwika Włodek (nowa przewodnicząca jury), Elżbieta Sawicka, Katarzyna Surmiak-Domańska, Søren Gauger oraz Łukasz Grzymisławski, który zastąpi Abla Murcię Soriano. Sekretarzynią jury pozostaje Maria Krawczyk.
Wydawcy, autorzy oraz czytelnicy mogą nadsyłać książki będące reportażami literackimi, które po raz pierwszy ukazały się w Polsce w roku 2024. Książki należy przesłać do Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy na adres:
Biuro Kultury
plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
z adnotacją: „NAGRODA KAPUŚCIŃSKIEGO”
Każda zgłoszona pozycja musi być dostarczona w sześciu egzemplarzach. Wydawca, który dysponuje wersją elektroniczną książki, może ją przesłać na adres: nagrodakapuscinskiego@gmail.com. Przesłanie wersji elektronicznych nie zwalnia z obowiązku dostarczenia papierowych egzemplarzy.
To jeden z artykułów powiązanych z branżą - ksiegarnie, antykwariaty Ochota.