Premiery, pokazy filmów wyróżnionych na czołowych międzynarodowych festiwalach, specjalne projekcje, a także spotkania i debaty. Dziś wieczorem odbędzie się uroczyste otwarcie 22. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej Kamera Dawida. Wydarzenie to jest współfinansowane przez m.st. Warszawę, a honorowy patronat nad festiwalem sprawuje prezydent stolicy.
W czasie gali otwierającej festiwal, która ma miejsce w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, zaprezentowany zostanie premierowo film "Prawdziwy ból" w reżyserii Jessego Eisenberga. Produkcja powstała m.in. dzięki wsparciu z Mazowieckiego i Warszawskiego Funduszu Filmowego.
Film "Prawdziwy ból" przedstawia historię kuzynów Davida (w tej roli Jesse Eisenberg) i Benjiego (Kieran Culkin), którzy wybierają się do Polski, by oddać hołd swojej ukochanej babci. W miarę rozwoju wydarzeń ich wyprawa przybiera inny obrót, kiedy na światło dzienne wychodzą dawne napięcia związane z historią ich rodziny.
W wydarzeniu weźmie udział reżyser, scenarzysta, producent i aktor Jesse Eisenberg, a także jego ekranowi partnerzy Kieran Culkin i Jennifer Grey, jak również producentki Ali Herting i Ewa Puszczyńska.
Kamera Dawida w tym roku obfituje w premiery, zarówno polskie, jak i zagraniczne – po raz pierwszy zaprezentowanych zostanie kilkanaście filmów. Na zakończenie festiwalu widzowie będą mieli okazję obejrzeć film “Wśród sąsiadów”, który porusza bolesną historię relacji polsko-żydowskich na przykładzie mazowieckiego Gniewoszowa.
Film daje głos ocalałemu z Holokaustu oraz naocznej świadkini zbrodni, które miały miejsce nie tylko ze strony nazistów. Mimo trudnych tematów związanych z polsko-żydowskimi relacjami w czasach wojny, “Wśród sąsiadów” unika jednostronnych ocen, pokazując, że możliwa jest wspólna refleksja nad przeszłością.
„Pożydowskie” to temat wystawy czasowej w Muzeum POLIN, ale także motyw, który coraz odważniej podejmują filmowcy.
Podczas 22. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej obejrzymy trzy filmy, które poruszają wątki związane z przywracaniem pamięci o utraconym żydowskim dziedzictwie: „Treasure”, „Depozytariusze” oraz "Zamek mojego ojca". Bohaterowie tych filmów – Żydzi z różnych zakątków świata i w różnych okolicznościach – po wielu latach powracają i próbują odzyskać... ale co dokładnie? Czy chodzi tylko o mienie?
Kamera Dawida to nie tylko projekcje filmów pełno- i krótkometrażowych, ale także spotkania oraz dyskusje.
To jeden z artykułów powiązanych z branżą - kina Mokotów.