Rozpoczęliśmy działania nad opracowaniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Parku Harcerskiej Poczty Polowej Powstania Warszawskiego na Bielanach.
Plan miejscowy to dokument, który ustali, w jaki sposób będzie można urządzić tę przestrzeń. W Warszawie plany te określają zasady budowy oraz przebudowy budynków, ulic i placów. Ustalamy także, jak prowadzić infrastrukturę i jak aranżować tereny zielone, takie jak parki i skwery.
Obszar objęty planem to sam park o powierzchni ok. 2,9 ha, położony w zachodniej części Bielan. Teren ten sąsiaduje z aleją Armii Krajowej oraz ulicami Godowską, Klaudyny, Rudzką i Gwiaździstą.
Park tworzy naturalną barierę między aleją Armii Krajowej a budynkami osiedla Ruda. Od strony alei jest oddzielony przez nasyp ziemny, który stanowi dodatkową izolację akustyczną.
Park pełni funkcję zielonego połączenia między Parkiem Kępa Potocka a zielonymi terenami Marymontu, takimi jak Park Stawy Kellera czy Dolinka Marymoncka. Położony z dala od głównych arterii miejskich, jest ważnym miejscem wypoczynku dla mieszkańców. Znajdują się tu ścieżki spacerowe, plac zabaw, a także ścieżka zdrowia. Jest to również punkt łączący ciągi piesze, umożliwiające dojście m.in. do kładki nad aleją Armii Krajowej, pobliskiego kościoła oraz szkół i przedszkoli.
Głównym celem planu jest ochrona parku i utrzymanie jego rekreacyjnego charakteru, zapobiegając ewentualnej zabudowie mieszkaniowej, która jest dopuszczona w obecnym planie (MPZP dla części rejonu urbanistycznego ZD Marymont – Marymont II, część I).
Mieszkańcy mogą w formalny sposób wziąć udział w tworzeniu tego planu, zgłaszając swoje propozycje na formularzu dotyczącym planowania przestrzennego.
Wnioski do planu można składać do 29 listopada 2024 roku.
Każdy może przedstawić swoje potrzeby dotyczące tej przestrzeni. Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem działki, mieszkańcem obszaru objętego planem czy innej części miasta – każda opinia jest równie istotna. Możesz reprezentować swoje interesy lub potrzeby grupy osób, stowarzyszenia, czy fundacji. Wszystkie propozycje są analizowane przez architektów i urbanistów, a ostateczne decyzje podejmuje Prezydent i Rada Miasta.
To dobra okazja, aby wyrazić swoje zdanie i zaproponować własne pomysły. Wnioski złożone teraz pomogą twórcom przygotować lepszy plan.
Wypełnione formularze można dostarczyć:
- drogą mailową na sekretariat.BAiPP@um.warszawa.pl,
- pocztą na adres Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, Aleje Jerozolimskie 44, 00-024 Warszawa,
- osobiście – w głównej kancelarii miasta, w kancelarii Biura Architektury i Planowania Przestrzennego lub w Wydziałach Obsługi Mieszkańców w dzielnicy,
- elektronicznie przy użyciu podpisu kwalifikowanego lub profilu zaufanego przez platformę ePUAP.
Wnioski złożone w terminie zostaną rozpatrzone w trakcie przygotowywania planu. Odpowiedzi indywidualne nie są przewidziane, jednak można później sprawdzić podczas publicznego wyłożenia planu, czy propozycja została uwzględniona.
Plan miejscowy (MPZP) to dokument, który określa, jak można zagospodarować daną okolicę i ma status lokalnego aktu prawnego. W Warszawie plany miejscowe, uchwalane przez Radę Miasta, regulują sposób użytkowania przestrzeni na terenie miasta.
Plany miejscowe przygotowują architekci i urbaniści we współpracy z ekspertami, takimi jak socjologowie, ekonomiści czy inżynierowie. Plany te nie są jedynie teoretycznymi dokumentami – każda inwestycja musi być zgodna z ich ustaleniami, co zapewnia utrzymanie ładu przestrzennego.
Pierwszy etap to składanie wniosków po ogłoszeniu rozpoczęcia prac nad planem przez Prezydenta Miasta. We wnioskach można zawrzeć sugestie dotyczące zmian lub zachowania obecnego stanu.
Drugi etap to możliwość wyrażenia opinii, gdy wstępny projekt planu jest już gotowy i udostępniony do publicznego wglądu. Wówczas mieszkańcy mogą przeglądać dokument w urzędzie lub na stronie internetowej i składać uwagi, czyli propozycje modyfikacji przedstawionego projektu.
To jeden z artykułów powiązanych z branżą - biura architektoniczne, projektowe Bielany.