Teatr Dramatyczny w Śródmieściu ogłosił swoje plany na sezon 2024/2025, który obejmuje cztery premiery, cykl wykładów, spotkania literackie oraz rozmowy z wybitnymi aktorkami współpracującymi z teatrem.
Program na nowy sezon przedstawili: Wojciech Faruga, dyrektor Teatru Dramatycznego im. Gustawa Holoubka oraz Julia Holewińska, zastępczyni dyrektora do spraw programowych.
Pierwsza premiera odbędzie się w lutym 2025 roku i będzie to adaptacja książki Elizy Kąckiej „Wczoraj byłaś zła na zielono”. Reżyserią zajmie się Anna Augustynowicz, jedna z czołowych polskich reżyserek, która przez wiele lat była dyrektorką Teatru Współczesnego w Szczecinie.
W marcu 2025 na scenie Teatru Dramatycznego pojawi się spektakl „Anioły w Warszawie”, reżyserowany przez Wojciecha Farugę, który powstanie na podstawie sztuki Julii Holewińskiej. Przedstawienie poruszy temat epidemii AIDS w Polsce w latach 80. i 90.
Kolejna premiera, zaplanowana na maj 2025, to adaptacja książki „Jeden dzień z życia Abeda Salamy”, nagrodzonej Pulitzerm 2024. Spektakl w reżyserii Pawła Miśkiewicza skupi się na skomplikowanych relacjach Palestyny i Izraela.
Ostatnią premierą w sezonie będzie kultowy musical „Hair”. Reżyserią warszawskiego debiutu Małgorzaty Warsickiej będziemy się cieszyć w czerwcu 2025 roku.
Teatr zapowiada również dodatkowe wydarzenia, które wzbogacą jego ofertę:
- Wykłady – cykl wykładów prowadzonych przez czołowych badaczy i humanistów z Polski i zagranicy, które będą związane z tematyką premier. Uczestnicy będą zgłębiać kwestie wykluczenia na tle tożsamości, religii, chorób czy pochodzenia.
- Halina i jej siostry – cykl wieczorów z aktorkami, które współpracowały z Teatrem Dramatycznym. Spotkania będą okazją do rozmowy z gwiazdami, które opowiedzą anegdoty z życia Teatru. Wśród zaproszonych aktorek znajdą się m.in.: Małgorzata Kożuchowska, Agata Kulesza, Maja Komorowska, Dominika Kluźniak i inne.
- Nowe książki – cykl rozmów o najciekawszych wydawniczych pozycjach, z towarzyszącą inscenizacją fragmentów książek.
- Dramat najowszy – comiesięczne prezentacje nowych dramatów współczesnych w formie szkiców scenicznych.
- Archiwum Teatru Dramatycznego – cykl pokazów fragmentów archiwalnych przedstawień z przeszłości, w reżyserii m.in. Krzysztofa Warlikowskiego, Agnieszki Glińskiej czy Michała Borczucha.
Warszawskie Spotkania Teatralne pozostaną przestrzenią prezentacji najważniejszych rodzimych produkcji teatralnych. Teatr planuje także poszerzenie festiwalu o dwa spektakle zagraniczne oraz obecność kuratorów i obserwatorów z Europy. W kolejnych latach przewidziany jest rozwój międzynarodowej części festiwalu, co przyczyni się do wzmocnienia jego marki na arenie globalnej.
Nowa dyrekcja zapowiedziała również organizację Kongresu Teatru Europy Środkowej „Goodbye Stalin”, który odbędzie się we współpracy z Instytutem Sztuki PAN i Domem Spotkań z Historią. Kongres, planowany na 2026 lub 2027 rok, będzie konferencją artystyczno-naukową, podczas której odbędą się panele dyskusyjne, wykłady, warsztaty oraz program artystyczny. Call for Papers zostanie ogłoszony w całej społeczności teatralnej i naukowej.
To jeden z artykułów powiązanych z branżą - teatry Śródmieście.