W Terminalu Kultury Gocław na warszawskiej Pradze Południe, odbyła się uroczysta Gala Programu Stypendialnego m.st. Warszawy SAPERE AUSO. W 17. edycji wyróżniono uczniów warszawskich szkół ponadpodstawowych za ich osiągnięcia w roku szkolnym 2023/2024. Program SAPERE AUSO jest istotnym elementem Warszawskiego Systemu Wspierania Uzdolnionych, który ma na celu nagradzanie i wspieranie utalentowanych uczniów rozwijających swoje zainteresowania. Warszawa zainwestowała już ponad 6 milionów złotych, przyznając stypendia ponad 3 tysiącom uczniów.
"Serdecznie gratulujemy i życzymy Wam wielu kolejnych sukcesów, a przede wszystkim satysfakcji z realizowanych działań i pewności siebie, niezależnie od zewnętrznych nagród. W dzisiejszym dynamicznym świecie Wasze talenty i zaangażowanie mają nieocenioną wartość. Marzcie śmiało i sięgajcie wysoko!" – powiedziała Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta Warszawy, inaugurując uroczystość.
Wśród tegorocznych 115 laureatów SAPERE AUSO znalazły się osoby z imponującymi osiągnięciami międzynarodowymi, w tym:
Sukcesy olimpijskie i konkursowe na arenie międzynarodowej:
- Fizyka: Złoty medal na 26. Austriackim Turnieju Młodych Fizyków (Austria).
- Geografia: Złoty i brązowy medal na Bałtyckiej Olimpiadzie Geograficznej oraz srebro na Międzynarodowej Olimpiadzie Geograficznej iGEO (Irlandia).
- Biologia: Wyróżnienie na Brytyjskiej Olimpiadzie Biologicznej (Wielka Brytania).
- Matematyka: Srebrny medal na 65. Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej (Wielka Brytania); złoto i srebro na Środkowoeuropejskiej Olimpiadzie Matematycznej (Węgry).
- Informatyka: Złoto i srebro na 30. Bałtyckiej Olimpiadzie Informatycznej (Litwa); srebro na Ukraińskiej Olimpiadzie Informatycznej Dziewcząt UJGOI; brąz na Europejskiej Olimpiadzie Juniorów w Informatyce.
- Ekonomia: Srebrny medal w Zimowym Wyzwaniu Międzynarodowej Olimpiady Ekonomicznej (online).
- Astronomia i astrofizyka: Srebro na 17. Międzynarodowej Olimpiadzie Astronomii i Astrofizyki (Brazylia).
- Sztuczna inteligencja: Brązowy medal na Międzynarodowej Olimpiadzie Sztucznej Inteligencji (Bułgaria).
- Nauki przyrodnicze: Finał na Międzynarodowym Młodzieżowym Wyzwaniu Naukowym BIYSC w Barcelonie (Hiszpania).
- Robotyka: Srebro na Międzynarodowych Zawodach Robotycznych First Robotics Competition 2024 (Turcja).
- Lingwistyka: Brązowy medal na 11. Międzynarodowej Olimpiadzie Lingwistycznej (Brazylia).
- Historia: Zwycięzcy Historycznych Mistrzostw Europy (Wielka Brytania).
Prace badawcze i projekty naukowe:
- Nowojorska Akademia Nauk: Członkostwo w Akademii, udział w badaniach, współtworzenie raportów na temat pozyskiwania minerałów z asteroid oraz technologii ochrony serca.
- Matematyka: Projekty „Odwzorowania addytywne i geometria” oraz „Odbijanie ortocentrum” nagrodzone w krajowej edycji Konkursu Odkryć EUCYS.
- Innowacje w AI: Implementacja sztucznej inteligencji w projektach informatycznych.
- Wnioski patentowe: Projekty patentowe w zakresie chemii dotyczące nowych metod syntezy związków o potencjalnym znaczeniu naukowym.
- Badania w Singapurze: Projekt na National University of Singapore, zajmujący się fotochemią i reakcjami metatezy, realizowany z międzynarodowym zespołem.
- Program na ISS: Opracowanie programu mierzącego prędkość Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, uruchomionego na jej pokładzie.
- Staże naukowe: Staż na Politechnice Warszawskiej w projekcie o potencjalnych zastosowaniach przeciwnowotworowych oraz badania nad komórkami rakowymi na Sabanci University w Turcji.
Technologie i aplikacje:
- Aplikacja do kontroli emocji: Projekt aplikacji wspierającej zarządzanie stresem i emocjami poprzez monitorowanie nastroju.
- SoundED: Aplikacja edukacyjna oparta na nauce poprzez muzykę, nagrodzona na Econverse Cup 2023 i akredytowana przez Digital University.
- Aplikacja przeciw marnowaniu żywności: Algorytmy AI generujące przepisy z wykorzystaniem resztek jedzenia.
- System monitorujący: Prototyp do monitorowania liczby użytkowników w bibliotekach i basenach.
- Justunnel: System usprawniający proces odprawy lotniskowej, laureat AviaTech Challenge.
- SchronMapp: Aplikacja wskazująca najbliższy schron, wyróżniona na szczeblu ogólnopolskim.
- Fotonix: Optyczny układ wspomagający działanie ogniw fotowoltaicznych, nagrodzony przez instytuty naukowe i techniczne.
Program SAPERE AUSO jest istotnym elementem Warszawskiego Systemu Wspierania Uzdolnionych, który ma na celu nagradzanie i wspieranie utalentowanych uczniów rozwijających swoje zainteresowania. Warszawa zainwestowała już ponad 6 milionów złotych, przyznając stypendia ponad 3 tysiącom uczniów.
Gala zakończyła się występem Miriany Jędrasik z XI Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja. Miriana, wraz z Julią Sierakowską i Kubą Mrozem, wykonała utwór „Miejcie nadzieję”.
Raz jeszcze gratulujemy wszystkim stypendystom oraz kandydatom rekomendowanym do wyróżnienia. Życzymy Wam odwagi i wiary w siebie, abyście mogli realizować kolejne inspirujące projekty.
To jeden z artykułów powiązanych z branżą - szkoły średnie Praga Południe.