Od 10 listopada na stałe ruszają seanse w KinoMuzeum – nowej przestrzeni w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. W programie znajdą się projekcje dla całych rodzin, filmy artystyczne, a także seanse połączone z dyskusjami z twórcami i twórczyniami. Już wkrótce odbędzie się pierwszy festiwal filmowy.
Otwarcie KinoMuzeum miało miejsce 25 października, podczas inauguracji nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Teraz kino zaprasza na regularne projekcje. W repertuarze znajdą się ambitne i artystyczne filmy.
W KinoMuzeum organizowane będą pokazy dedykowane różnym grupom wiekowym. Już w niedzielę rano wyświetlony zostanie japoński film animowany „Szkarłatny pilot”. Tego samego dnia po południu odbędzie się premiera dokumentu reżyserowanego przez Ali Catterall i Jane Giles. Film opowiada historię londyńskiego kina Scala, które zniknęło z mapy miasta, ale wciąż żyje w opowieściach jego stałych gości, takich jak John Akomfrah, Boy George czy Mary Harron. Produkcja ukazuje, dlaczego filmy klasy B mają taką samą wartość jak uznane arcydzieła kinematografii.
Pierwszym festiwalem, który zagości w KinoMuzeum, będzie festiwal filmów dokumentalnych. Wydarzenie rozpocznie się 22 listopada, ale już podczas długiego listopadowego weekendu będzie można poczuć przedsmak festiwalu – KinoMuzeum pokaże film „To uczucie”, po którym odbędzie się spotkanie z reżyserem.
Film dokumentalny, będący debiutem pełnometrażowym artysty i choreografa Alexa Baczyńskiego-Jenkinsa, to zapis kilku lat życia grupy przyjaciół. Aaa, Billy, Dawid, Filipka i Olo tworzą, protestują, wspierają się nawzajem i stawiają czoła wrogim dla osób queerowych realiom. „To uczucie” to osobisty dziennik ich codziennych doświadczeń, w którym występy, protesty, chwile zwyczajne i intymne łączą się z rozmowami o szczęściu, seksie i marzeniach. Reżyser nie tylko dokumentuje, ale i współtworzy sytuacje pełne emocji, zabawy, buntu i erotyzmu.
To jeden z artykułów powiązanych z branżą - kina Śródmieście.