Stypendia dla studentów kierunków medycznych w Polsce to istotny element wspierania edukacji w sektorze zdrowia. W ramach realizacji Krajowego Planu Odbudowy, uczelnie publiczne oraz prywatne otrzymały środki na wsparcie dla studentów kierunków medycznych. Łącznie blisko 80 milionów złotych trafiło na konta uczelni, z czego około połowa tej kwoty została już przekazana na wypłatę stypendiów w I edycji programu. Kolejne środki mają zostać przekazane w najbliższym czasie.
Dofinansowanie ma na celu wsparcie najlepszych studentów, którzy rozpoczęli naukę w semestrze zimowym 2022/2023 na kierunkach takich jak: lekarski, lekarsko-dentystyczny, farmacja, analityka medyczna, fizjoterapia, pielęgniarstwo, położnictwo oraz ratownictwo medyczne. Z programu stypendialnego skorzysta około 3000 studentów z 55 różnych uczelni w Polsce.
Kwota stypendium dla studentów kierunków medycznych, takich jak lekarski, lekarsko-dentystyczny, analityka medyczna, fizjoterapia i farmacja, wynosi 3000 zł miesięcznie, natomiast dla kierunków pielęgniarstwo, położnictwo i ratownictwo medyczne stypendia wynoszą 1500 zł miesięcznie. Wsparcie to ma charakter trójletni, a uczelnie będą wypłacać stypendia przez 9 miesięcy każdego roku akademickiego (od października do czerwca).
System stypendialny jest częścią szerszego programu realizowanego w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO), którego celem jest m.in. zwiększenie liczby wykwalifikowanego personelu medycznego w Polsce. Program potrwa do połowy 2026 roku, a w przyszłym roku planowane jest rozpoczęcie kolejnej edycji.
To jeden z artykułów powiązanych z branżą - lekarze, przychodnie prywatne Żoliborz.