Leczenie ambulatoryjne polega na tym, że nie musisz pozostawać w szpitalu ani w innym ośrodku leczenia przez całą dobę. Zamiast tego, udajesz się na konkretne konsultacje medyczne, badania diagnostyczne lub zabiegi, takie jak te przeprowadzane w poradniach specjalistycznych.
Podczas wizyty, lekarz specjalista oceni Twój stan zdrowia oraz zaplanuje dalsze leczenie na podstawie wyników przeprowadzonych badań. Dowiesz się, czy konieczna jest tylko pojedyncza konsultacja, czy może będzie wymagać dalszej opieki specjalistycznej.
W ramach leczenia w trybie ambulatoryjnym, bezpłatnie otrzymasz niezbędne badania, leki oraz wyroby medyczne, które są wymagane do udzielenia świadczeń w ramach opieki zdrowotnej.
Specjalista zobowiązany jest do poinformowania Twojego lekarza rodzinnego o przebiegu leczenia, stosowanych lekach oraz nadchodzących wizytach kontrolnych. Otrzymasz także dokument z diagnozą oraz zaleceniami dotyczącymi farmakoterapii (leczenia farmakologicznego). Na tej podstawie Twój lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) może wypisać Ci recepty.
Czy potrzebujesz skierowania?
Zasadniczo, aby uzyskać poradę od lekarza specjalisty, musisz mieć skierowanie od swojego lekarza pierwszego kontaktu (lekarza POZ) lub innego lekarza, który posiada uprawnienia do wystawienia skierowania w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.
Istnieją jednak wyjątki, kiedy skierowanie nie jest wymagane. Dotyczy to wizyt u takich specjalistów jak:
- ginekolog i położnik
- dentysta
- wenerolog
- onkolog
- psychiatra
- poradnia leczenia gruźlicy
- poradnia leczenia HIV
Kiedy należy dostarczyć skierowanie?
Jeśli umówisz się na wizytę w poradni specjalistycznej, musisz dostarczyć oryginał skierowania w ciągu 14 dni roboczych od momentu rejestracji. W przeciwnym razie Twoje miejsce na liście oczekujących zostanie anulowane.
Zakres usług w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej:
- konsultacje specjalistyczne
- badania diagnostyczne
- zabiegi ambulatoryjne
- świadczenia w ramach chemioterapii
- inne świadczenia ambulatoryjne, w tym - dializa otrzewnowa, hemodializa, tlenoterapia domowa, żywienie pozajelitowe w warunkach domowych, żywienie dojelitowe w warunkach domowych, produkcja i zaopatrzenie w protezy (np. gałki ocznej, twarzy, nosa, małżowiny usznej), leczenie insuliną z pompą insulinową, terapia hiperbaryczna, terapia izotopowa, teleradioterapia (zarówno radykalna, jak i paliatywna), brachyterapia (z planowaniem 3D), domowa antybiotykoterapia dożylna u pacjentów z mukowiscydozą i kompleksowa opieka po zawale serca.
Przepisy prawne
Regulacje dotyczące świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych, zawartym w Dzienniku Ustaw 2022, poz. 365.
To jeden z artykułów powiązanych z branżą - lekarze, przychodnie prywatne Marki.