Od początku nowego roku niepotrzebne ubrania i tekstylia nie powinny trafiać do odpadów zmieszanych. Wiele z tych materiałów wciąż może zostać ponownie wykorzystanych lub poddanych recyklingowi. Miasto zachęca mieszkańców, by odpowiedzialnie pozbywali się takich rzeczy.
Według danych Parlamentu Europejskiego przeciętny mieszkaniec Europy rocznie kupuje prawie 26 kg ubrań, a pozbywa się około 11 kg tekstyliów. Niestety, większość zużytych ubrań jest spalana lub składowana, a mniej niż połowa trafia do recyklingu lub ponownego użytku. Nowe unijne przepisy, które zaczną obowiązywać 1 stycznia 2025 roku, mogą pomóc odwrócić te statystyki, wprowadzając obowiązek segregacji tekstyliów i odzieży. Już teraz mieszkańcy mają jednak wiele możliwości, aby ekologicznie pozbyć się zbędnych rzeczy.
Najlepiej jest przekazać nieużywaną, ale w dobrym stanie odzież lub tekstylia, które nadal nadają się do użytku. Można je oddać do organizacji charytatywnych, sklepów z używaną odzieżą, punktów wymiany albo do specjalnych pojemników na odzież rozmieszczonych w mieście. Można również wystawić je na aukcji internetowej, gdzie znajdą nowych właścicieli.
Ubrania uszkodzone, ale nadal możliwe do naprawy, warto odświeżyć: przyszyć guziki, zacerować dziurę, wymienić pasek lub zamaskować plamę aplikacją. Istnieje wiele sposobów na przywrócenie odzieży do życia. W Warszawie działa też wiele punktów, gdzie można samodzielnie naprawić ubrania. Informacje na ten temat dostępne są na stronie kampanii „myślę nie marnuję”, która promuje świadome zarządzanie odzieżą i nie tylko.
W przypadku tekstyliów mocno zniszczonych i nie nadających się do dalszego użytku można je oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK). W Warszawie działa cztery takie punkty, znajdujące się na Białołęce, Bielanach, Woli i w Wilanowie. W zeszłym roku warszawskie PSZOK-i przyjęły ponad 124 tony tekstyliów. Zebrane materiały przekształcane są w nowe surowce – tkaniny mogą posłużyć jako ścierki, wypełnienie tapicerskie, a z wełny powstaje izolacja do samochodów. Z bawełny produkuje się wysokiej jakości papier, a tekstylia, które nie nadają się już do użytku, przerabiane są na paliwo alternatywne o dużej wartości opałowej.
To jeden z artykułów powiązanych z branżą - odzież damska Białołęka.