Przedszkole od roku 1976 znajdowało się w budynku typu ciechanowskiego, drewnianego, jednokondygnacyjnego, bez podpiwniczenia. Placówka została oddana do zagospodarowania dnia 20.08.1976 roku. Na stanowisko dyrektora została powołana Pani Maria Borkowska, po roku przejęła Pani Danuta Kulasa, następnie w roku 1980, do sierpnia 2007 stanowisko objęła Pani Henryka Kierzkowska, od września 2007 roku po dzień dzisiejszy - obecna - Pani Małgorzata Kosowska- Piesio.
Od czasu powstania przedszkola, w budynku przeprowadzono wiele remontów. Przez cały czas bardzo dobrze układała się współpraca z ówczesnym Komitetem Rodzicielskim, obecnie Radą Rodziców. Na przestrzeni lat również bardzo dobrze układała się współpraca z rodzicami. Stosując różne formy (zebrania, uroczystości, spotkania okazjonalne, warsztaty, prelekcje, zajęcia otwarte, kontakty indywidualne) udało się pozyskać pożądaną płaszczyznę porozumienia, osiągnąć wyznaczone cele w miłej i życzliwej atmosferze. Jeżeli zdarzały się sytuacje trudne, to rozwiązywane były na bieżąco, bez przykrych następstw.
W czerwcu 2018 roku budynek został zburzony, a 2 stycznia 2019 roku przywitaliśmy dzieci w nowoczesnym modułowym budynku piętrowym. 10 stycznia 2019 roku gościliśmy Prezydenta m. st. Warszawy Pana Rafała Trzaskowskiego, Zastępcę Prezydenta Panią Renatę Kaznowską, Burmistrza Dzielnicy Bielany Pana Grzegorza Pietruczuka wraz z Zastępcami Burmistrza Panią Katarzyną Potapowicz, Panem Włodzimierzem Piątkowskim i Panem Andrzejem Malina, Radnymi Dzielnicy Bielany Panią Iloną Popławską, Panem Krystianem Lisiakiem oraz Panem Marcinem Włodarczykiem, Naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania Panią Zofią Gajewicz i Naczelnikiem Infrastruktury Panem Pawłem Sondij.
Przedszkole jako instytucja może poszczycić się stałą kadrą. Charakteryzuje się ona solidną pracą, ciepłym i miłym stosunkiem do dzieci i rodziców. Cały zespół łączy miła atmosfera, również z osobami, które przeszły na emeryturę. Ambitny personel pedagogiczny opracowuje własne programy zajęć, projekty, chętnie bierze udział w ciągłym doskonaleniu. Nauczycielki prowadzą zajęcia otwarte dla potrzeb metodycznych. Praca dydaktyczno- wychowawcza przebiega bez zakłóceń. Przez wiele lat placówka pełniła rolę przedszkola integracyjnego. Nadrzędnym celem na najbliższą przyszłość jest dalszy rozwój placówki, doskonalenie środowiska zgodnie z założeniami nowoczesnej oświaty.
Przedszkole Nr 328 w Warszawie powstało w 1976 roku na osiedlu Chomiczówka. Naszą dumą jest okazała czereśnia rosnąca przed wejściem do budynku, która jest znakiem rozpoznawczym i jednocześnie była inspiracją do powstania nazwy „Akademia pod czereśnią”.
Od stycznia 2019 r. mieścimy się w nowoczesnym budynku piętrowym, wybudowanym modułowo. Obecnie przedszkole liczy osiem oddziałów. Grono pedagogiczne stanowi 20 nauczycieli z przygotowaniem pedagogicznym (w tym logopeda/ terapeuta SI).
W realizacji zadań nauczycielom pomagają pracownicy administracji i obsługi. Naszą pracę charakteryzuje różnorodność i atrakcyjność form i metod działania (imprezy plenerowe z udziałem rodziców, gości, wycieczki, uczestnictwo w konkursach wewnętrznych i zewnętrznych, warsztatach, zajęcia otwarte itp.). Wszyscy pracownicy dążą do tego, aby dzieci czuły się dobrze i bezpiecznie i były pełne radości. Naszą mocną stroną jest umiejętność współdziałania w zespole z wykorzystaniem indywidualnych predyspozycji każdego z pracowników. Dzieci mogą być przekonane o swojej wartości, zdobywając wiadomości i umiejętności, umożliwiające im samorealizację i wejście z sukcesem w kolejny etap życia.
Wychodząc naprzeciw ich potrzebom rozwojowym, dbając o wszechstronny rozwój, stwarzamy im możliwości uczestniczenia w zajęciach dodatkowych takich jak: rytmika, gimnastyka korekcyjna, tańce, i język angielski. Dzieci objęte są bezpłatną opieką psychologa i logopedy. Dzieci starsze mają również możliwość uczestniczenia w bezpłatnych zajęciach terapeutycznych, terapii ręki oraz kodowania. Stałymi punktami życia przedszkola są różnego typu przedstawienia teatralne i koncerty. W miesiącach maj- czerwiec spotykamy się na zajęciach adaptacyjnych z rodzicami i dziećmi rozpoczynającymi swą przygodę z przedszkolem od września.
Przedszkole nr 328 „Akademia pod czereśnią” pracuje wg koncepcji Planu Daltońskiego, naszym celem jest wyposażenie dzieci w narzędzia pozwalające na dokonywanie wyborów i samostanowienie o sobie. Jesteśmy wyróżnieni znakiem jakości „Optymistyczne przedszkole”. Kładziemy również duży nacisk na technologię informatyczną. W salach są tablice multimedialne, dzieci chętnie korzystają z robotów, mat do kodowania, tabletów i programów multimedialnych. Poprzez te działania rozwijamy w nich algorytmiczne myślenie, zadaniowe podejścia do stawianych problemów, kreatywność, umiejętność pracy w zespołach, szukanie kompromisów, optymalnych rozwiązań.
Wprowadzając sprzęty multimedialne do przedszkola, zapewniliśmy z jednej strony przyjemny kontakt z tymi urządzeniami, z drugiej zaś dbamy o to, by kształtować w dziecku prawidłowy stosunek do nich. Jesteśmy organizatorami wielu konkursów dla dzieci i rodziców. Zdobywamy wiele wyróżnień, certyfikatów. Na terenie naszej placówki organizujemy kiermasze świąteczne, festyny rodzinne, zbieramy zużyte baterie oraz nakrętki.
Obszarem priorytetowym w działaniach placówki od wielu lat jest edukacja prozdrowotna, ekologiczna i regionalna, przeprowadzamy liczne akcje służące kształtowaniu postaw przyjaznych środowisku, chętnie poznajemy historię i dorobek kulturowy naszego rodzinnego miasta Warszawy. W roku szkolnym 2010/11, realizując projekt edukacyjny pt.: "Selektywna zbiórka wokół nas", wygraliśmy konkurs na napisanie i realizację projektu edukacyjnego w zakresie edukacji ekologicznej.
Jesteśmy realizatorami następujących programów, popieramy akcje: