Nasze przedszkole istnieje od 1967 r. a od 1975 r. jesteśmy przedszkolem specjalnym dla dzieci słabowidzących. Dzieci objęte są fachową opieką lekarza okulisty, pani ortoptystki, a także opieką logopedy, psychologa, terapeuty integracji sensorycznej i pedagoga-terapeuty.
Nasze przedszkole powstało w 1967 roku jako placówka masowa o nazwie Państwowe Przedszkole Nr 245. W 1975, z inicjatywy prof. dr Zofii Trzcińskiej – Dąbrowskiej i dr Anny Horodyńskiej, w porozumieniu ZOZ-u z Żoliborskim Inspektoratem Oświaty wytypowano naszą placówkę do przekształcenia w przedszkole specjalne o charakterze tyflopedagogicznym, w którym dzieci miałyby zapewnioną fachową opiekę okulistyczną i ortoptyczną.
Takie przedszkole było odpowiedzią na ogromne potrzeby społeczne w zakresie leczenia u dzieci zeza i niedowidzeń. Szpital Bielański, przy którym istniała poradnia ortoptyczno – okulistyczna, ze względu na zbyt duże zapotrzebowanie na ćwiczenia ortoptyczno – pleoptyczne nie mógł sprostać zadaniom niesienia pomocy wszystkim niedowidzącym dzieciom. Ponadto dla pracujących rodziców, częste przyjeżdżanie z dziećmi na ćwiczenia do szpitala stanowiło duży problem.
I tak w roku 1975, w istniejącym już przedszkolu, powstały dwie pierwsze grupy dla dzieci zezujących, a przedszkole zyskało status Przedszkola Specjalnego Nr 245 dla Dzieci z Zezem i Niedowidzeniem Jednoocznym.
Od 1977r. przedszkole liczy 4 oddziały, wszystkie dla dzieci z wadami wzroku. Nasze przedszkole kilkakrotnie zmieniało nazwę. Zmiany polegały na doprecyzowaniu w nazwie specyfiki przedszkola. Aktualnie nosi ono nazwę Przedszkole nr 245 dla Dzieci Słabowidzących im. Sowy Mądrej Głowy (Uchwała Nr LXXV/2294 Rady m.st. W-wy z dnia 18.V.2006r) – imię to zostało wybrane w plebiscycie, w którym wzięła udział cała społeczność przedszkola i uroczyście nadane dnia 9.XI. 2007r.
Obok zadań, jakie spełnia każde przedszkole, czyli sprawowania opieki nad dziećmi i prawidłowego przygotowania ich do podjęcia nauki szkolnej, nasze przedszkole pełni funkcję profilaktyczno-leczniczą. Prowadzimy rewalidację dostosowaną do potrzeb psychofizjologicznych i zdrowotnych każdego dziecka. Głównie wyprowadzamy dzieci z niedowidzeń i zeza, tj. usprawniamy widzenie obuoczne.
Dzieci bawią się i uczą w czterech grupach wiekowych: 2,5-3-latków, 4-latków, 4-5-latków, 5-6-latków. Ogromną zaletą naszej placówki są małe grupy. Umożliwia to indywidualne i dokładne poznanie każdego dziecka i jego potencjału rozwojowego. Posiadamy pięknie wyposażone sale i zielony ogród, w którym dzieci bawią się na świeżym powietrzu.
Nasze dzieci objęte są fachową opieką lekarza okulisty, pani ortoptystki, która usprawnia wzrok dzieci poprzez odpowiednie ćwiczenia ortoptyczne i pleoptyczne, a także opieką logopedy, psychologa, terapeuty integracji sensorycznej i pedagoga-terapeuty, który prowadzi zajęcia korekcyjno-kompensacyjne.
W pracy z dziećmi stosujemy różne formy wyzwalania ich aktywności, wykorzystując nie zaburzone sfery rozwoju, bądź aktywizując sfery opóźnione w związku z istniejącą wadą wzroku. Kochamy i akceptujemy wszystkie dzieci. Promujemy podmiotowe i bardzo indywidualne podejście do każdego dziecka. Dla nas najważniejszy jest ten Mały Człowiek, powierzony nam pod opiekę.
Dzięki ścisłej współpracy zespołu medycznego z kadrą pedagogiczną szczycimy się dużymi osiągnięciami w dziedzinie leczenia zeza i bardzo dobrym przygotowaniem dzieci do podjęcia nauki szkolnej. Nasze dzieci kontynuują edukację w szkołach masowych i mimo swoich problemów zdrowotnych, związanych ze wzrokiem (często bardzo poważnych), świetnie sobie w nich radzą.
Proponujemy każdemu dziecku bogaty wachlarz zajęć i ćwiczeń usprawniających zarówno wzrok jak i rozwój psychomotoryczny. Duży nacisk kładziemy na indywidualność dziecka:
Nasze atuty: