16 listopada o godzinie 17:00 w Muzeum POLIN w Śródmieściu odbędzie się spotkanie z autorami oraz ilustratorką książek dla dzieci, które skoncentruje się na istotnych rozmowach z najmłodszymi. W dyskusji, prowadzonej przez Annę Czerwińską, wezmą udział Aleksandra Artymowska, Paweł Beręsewicz i Marcin Szczygielski.
Dzieciństwo i wojna to dwa obszary, które powinny być od siebie oddalone. Niestety, dzieci na co dzień są konfrontowane z tematyką wojenną. Do niedawna były to głównie opowieści z przeszłości, lecz od ponad dwóch lat wojna stała się tematem codziennych rozmów dorosłych i nieprzerwanie obecnym w mediach. Często w szkołach wspominają o niej rówieśnicy, którzy uciekli z krajów ogarniętych konfliktem.
Muzeum POLIN także porusza kwestie związane z wojnami. Co roku zaprasza szkoły do wspólnego upamiętniania powstania w getcie warszawskim w ramach akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. Kiedy okazało się, że także najmłodsi chcą wziąć udział w upamiętnianiu, pracownicy muzeum zaczęli myśleć o tym, jak przedstawić dzieciom temat wojny oraz o czym i jak rozmawiać, by podejść do trudnych tematów odpowiednio do emocjonalnego i poznawczego rozwoju dziecka.
Tak powstały „Opowiadania o wartościach”, które poruszają nie tylko kwestie wojny, ale również postawy, relacje i emocje, jakie towarzyszą bohaterom w trudnych sytuacjach.
Podczas dyskusji z autorami i ilustratorką, którzy brali udział w tworzeniu „Opowiadań o wartościach”, zaproszeni goście będą rozmawiać o tym, jak w sposób zrozumiały dla dzieci mówić o trudnych emocjach – takich jak strach, smutek czy utrata – ale również o wartościach, które są istotne i wspierające, jak pomoc, przyjaźń czy odwaga.
Aleksandra Artymowska to ilustratorka oraz autorka książek dla dzieci, której prace zostały przetłumaczone na 20 języków i zdobyły liczne nagrody. Jest autorką ilustracji do trzech opowiadań stworzonych w ramach akcji Żonkile: "Pamięć drobinek" Zofii Staneckiej, "Strasznie strasznie" Pawła Beręsewicza oraz "Było – nie ma – jest" Katarzyny Jackowskiej-Enemuo.
Paweł Beręsewicz, laureat Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, jest autorem powieści, opowiadań i wierszy dla dzieci oraz tłumaczem. Na potrzeby akcji Żonkile napisał opowiadanie "Strasznie strasznie", poruszającą historię o relacji ojca i syna, które z dnia na dzień stają w obliczu całkowitej zmiany w swoim życiu.
Marcin Szczygielski to pisarz, dramaturg i grafik, znany z książek dla dorosłych oraz wielokrotnie nagradzanych powieści dla dzieci i młodzieży. Autor m.in. "Arki Czasu", stworzył dla akcji Żonkile opowiadanie "Prawdziwi przyjaciele", które przypomina, że prawdziwych przyjaciół poznajemy w trudnych chwilach.
Anna Czerwińska, kierowniczka Działu Edukacji w Muzeum POLIN, jest autorką narzędzi edukacyjnych, wystaw oraz kursów online na temat kultury i sztuki dla nauczycieli i młodzieży.
Spotkanie „Jak opowiedzieć dziecku wojnę?” jest częścią konferencji edukacyjnej „Rozmowy o wartościach. Jak mówić w szkole o tym, co ważne?”.