Choć nie popełniłeś nic złego, zostajesz aresztowany. Pytasz dlaczego? Bo Twoja wina jest niezależna od Twoich uczynków. Więcej wyjaśnień nie otrzymasz.
Co by było, gdybyśmy powiedzieli Ci, że masz dokładnie rok na zmianę swojego życia? Że właśnie zaczął się Twój proces? W jego trakcie będziesz oceniany i poddawany próbom. Negatywna ocena ze strony sądu skutkować będzie… śmiercią.
„Proces” Franza Kafki, od jego pierwszego wydania w 1925 r., doczekał się wielu interpretacji. W Polsce trafił również do kanonu lektur szkolnych. Józef K. stał się ulubionym bohaterem ludzi doświadczonych przez działania aparatu państwowego. Do słownika weszło nawet sformułowanie „kafkowskiej sytuacji”.
Naszym spektaklem chcemy zaprosić do spojrzenia na „Proces” i samego Franza Kafkę jeszcze raz, od innej strony. Gershom Scholem, wielki badacz żydowskiego mistycyzmu, pisał, że „aby zrozumieć kabałę, trzeba by przeczytać Proces Kafki”. Z kolei Albert Camus odczytywał „Proces” na płaszczyźnie społecznej, widząc w nim proroczą zapowiedź systemów totalitarnych. W ujęciu Ericha Fromma dzieło Kafki należy interpretować symbolicznie i, w duchu psychoanalizy, doszukiwać się prawdziwego znaczenia utworu w podświadomości Józefa K.
Jednak czy niemal 100 lat po premierze książki Kafka dalej ma nam coś do powiedzenia?
Nie mamy zamiaru przedstawiać jedynej słusznej interpretacji „Procesu” i zamykać tym samym dyskusji o twórczości Kafki. Wręcz przeciwnie – chcemy ją na nowo rozpocząć. W końcu siłą jego twórczości jest to, że każdy może interpretować ją, jak uważa.
Twórcy spektaklu: Rafał Bilicki, Lia Błaziak, Julia Dąbrowska, Paulina Małochwiej, Filip Purgał, Karolina Sikora
Stowarzyszenie Teatr Albo albo Warszawa to niezależna grupa teatralna działająca od 2019 r., łącząca różne formy sceniczne: słowo, ruch i taniec.
Sala Widowiskowa Bemowskiego Centrum Kultury, ul. Konarskiego 20. Warszawa-Bemowo.