Spacery po miejscach kluczowych dla różnych religii, które przez wieki współtworzyły kulturę Warszawy, wspólne spotkania przy stole oraz koncert „Pokój dla Jeruzalem” to atrakcje organizowane w ramach projektu „Warszawa – miasto wielu religii”, który we wrześniu ruszył w Centrum Myśli Jana Pawła II. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.
Celem inicjatywy jest ukazanie piękna wynikającego z wielowiekowego współistnienia w Warszawie różnych tradycji religijnych: katolickiej, prawosławnej, protestanckiej, żydowskiej oraz muzułmańskiej. Ważne jest także podkreślenie, że mieszkańców stolicy różnych wyznań łączy coś więcej niż tylko wspólna historia.
– Wierzymy, że wzajemne poznanie prowadzi do zrozumienia i szacunku. Wiemy też, że wspólne doświadczenia są najlepszym impulsem do rozmów na istotne tematy, które mogą przybliżyć i otworzyć ludzi. Dlatego ostatni z naszych spacerów planujemy zakończyć wspólnym spotkaniem przy stole – zapowiedział Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II w Śródmieściu.
Centrum przygotowało cztery trasy i dziesięć spacerów po Warszawie, które prowadzą przez miejsca i osoby związane z różnymi religiami. Trasy zostały opracowane przez znanego varsavianistę Jerzego S. Majewskiego, który osobiście poprowadzi część wycieczek. Podczas spacerów przewodnicy przedstawią najważniejsze obiekty, zarówno architektoniczne, jak i sakralne, oraz miejsca kultu religijnego i życia społeczno-kulturalnego – zarówno te, które wciąż istnieją, jak i te, które zniknęły z mapy miasta.
Trasy spacerowe powstały we współpracy z Domem Spotkań z Historią, a także w porozumieniu z przedstawicielami głównych kościołów i wspólnot wyznaniowych działających obecnie w Warszawie. Pokażą one przenikanie się i sąsiedztwo katolicyzmu, prawosławia, protestantyzmu, judaizmu oraz islamu. Wśród tematów tras spacerowych znalazły się takie jak: „Grzybów i Muranów nie tylko żydowski”, „Wielowyznaniowe dzieje Warszawy zapisane na cmentarzach”, „Wielokulturowe centrum Pragi” oraz „Szlakiem wielowyznaniowej Warszawy w kolebce miasta”.
Spacery będą prowadzić Jerzy Majewski i Adrian Sobieszczański, a udział wymaga wcześniejszych zapisów.
Harmonogram spacerów:
- Wielowyznaniowe dzieje Warszawy zapisane na cmentarzach: 13 października, godz. 11:00, prowadzenie: Jerzy Majewski
- Szlakiem wielowyznaniowej Warszawy w kolebce miasta: 19 października, godz. 11:00, prowadzenie: Adrian Sobieszczański
- Wielokulturowe centrum Pragi: 26 października, godz. 11:00, prowadzenie: Adrian Sobieszczański
- Grzybów i Muranów nie tylko żydowski: 27 października, godz. 11:00, prowadzenie: Adrian Sobieszczański
19 października Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza uczestników spacerów na wspólny poczęstunek z udziałem przedstawicieli warszawskich organizacji i ośrodków wyznaniowych. Spotkaniu towarzyszyć będzie projekcja filmu dotyczącego różnic kulturowych i religijnych, podkreślającego potrzebę wzajemnego szacunku i budowania dialogu mimo odmienności.
Zwieńczeniem projektu będzie koncert „Pokój dla Jeruzalem”, który odbędzie się 20 października w Studiu Koncertowym S1 Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Podczas wydarzenia zaprezentowana zostanie muzyka chrześcijańska, żydowska i islamska, symbolizująca różnorodność religijną.
Koncert będzie nawiązywał do 38. rocznicy Światowego Dnia Modlitwy o Pokój w Asyżu.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, ale wymagane są wcześniejsze zapisy przez formularz.