Dom Kultury Portiernia w Ursusie zaprasza mieszkańców dzielnicy na warsztaty tańca indyjskiego z Magdaleną Niernsee z elementami klasycznego tańca Kathak oraz Bollywood.
Taniec indyjski, to wieloaspektowa forma, wyrażająca się w ruchu, gestach i spojrzeniach. Podczas tego spotkania z absolutną mistrzynią wszelkich technik przynależnych do tego stylu poznamy jego najważniejsze elementy. Taniec Bollywood – oznacza choreografie do hitów z filmów i jest tak różnorodny stylistycznie jak i same produkcje filmowe, które są kręcone z ogromnym rozmachem, kreują trendy w modzie i idą z duchem czasu. W pojęciu „taniec Bollywood” mieszczą się zatem przeróżne techniki taneczne od klasycznych tańców Indii, poprzez inspiracje tańcami zachodnimi, czy bliskowschodnimi.
OPOWIADANIE HISTORII TAŃCEM
To co charakterystyczne dla wszystkich odmian tańców indyjskich to, to, że za pomocą gestów dłoni, póz ciała i mimiki twarzy opowiada się historie (na ogół miłosne). Tańcząc przenosimy się w myślach do filmowych Indii, gdzie kobiety w pięknych barwnych strojach (czerokie spódnice, szale, biżuteria) tańcem opowiadają o miłości, o tęsknotach, ale i o radosnych spotkaniach z ukochanym. Kuszą, uwodzą, pełne wdzięku i naturalnej kobiecości. Taniec ten rozwija świadomość ciała, poczucie rytmu, mimikę twarzy, precyzję ruchu i wyobraźnię i oznacza się: delikatnością, subtelnym uwodzeniem, olśniewającym uśmiechem i radością z tańca.
KATHAK
Kathak, to klasyczny taniec indyjski łączący elementy hinduistyczne i muzułmańskie. To styl, w którym tancerz jest równocześnie muzykiem wytupującym rytmy stopami w części technicznej oraz opowiadaczem „bez słów” w części lirycznej. To po czym od razu rozpoznaje się taniec kathak to:
- umiejętność opowiadania historii mimiką twarzy i gestami dłoni – ilustrowanie poezji pieśni
- widowiskowe obroty
- wytupywanie rytmów bosymi stopami, kostki nóg owinięte są dzwonkami gungroo
- piękno ruchów rąk, dłoni, nadgarstków
- harmonijne pozy ciała i elegancja ruchów
- poruszanie się zgodnie z rytmem granym na instrumencie perkusyjnym tabla
STRÓJ NA ZAJĘCIA:
Tańczymy na boso.
Strój wygodny, jeśli macie to załóżcie indyjską tunikę oraz legginsy lub szeroka długą spódnicę.
Przydatne są też szale – dupatta – które zawiązuje się wokół talii.
Potrzebne będą też: woda do picia oraz zeszyty do zapisywania form rytmicznych.
Biorąc udział w wydarzeniach wyrażają Państwo zgodę na nieodpłatne utrwalanie, udostępnianie wizerunku przez DK „Portiernia” w Ursusie zgodnie z art.81 ust.1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4.02.1994. Zgoda dotyczy udziału w formie fotografii i materiału filmowego bez ograniczeń czasowych za pośrednictwem dowolnego medium dla celów związanych z promocją działalności DK "Portiernia".
Wydarzenie otwiera cykl comiesięcznych spotkań dla dorosłych pod wspólnym tytułem "Soboty z tańcem".
Sobota, 02.03.2024, godz. 11:00-14:00 (warsztat trwa 3 godziny).