Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy zaprasza na spotkanie teoretyczno-warsztatowe prowadzonego przez Olgę Godlewską i Bartosza Wójcika, twórców „Podkastu Zamorskiego”.
Z perspektywy polskich czytelników i czytelniczek literatura karaibska może wydawać się odległa i osadzona w niezrozumiałym kontekście. Podczas warsztatu w Poliglotce duet prowadzących wspólnie z uczestnikami omówi kilka tekstów, wskaże możliwe trudności w ich odbiorze i postara się wyjść poza egzotyzujący wizerunek wysp.
Adresowane do młodzieży w wieku 15+ i dorosłych. Wydarzenie sfinansowane ze środków Budżetu Obywatelskiego w ramach projektu „Na Woli czytamy do woli”. Obowiązują zapisy pod numerem telefonu 22 838 00 52 lub drogą mailową poliglotka@bpwola.waw.pl. Wypożyczalnia Zbiorów Obcojęzycznych nr 115 - "Poliglotka", ul. Nowolipki 21
Literatura basenu Morza Karaibskiego, choć pod względem geograficznym obejmuje stosunkowo niewielki obszar, wykazuje ogromne bogactwo ze względu na różnorodność wpływów etnicznych i kulturowych. Strukturę społeczeństwa oraz język wysp ukształtowały takie wydarzenia historyczne jak kolonizacja wysp przez europejskie mocarstwa, transport milionów zniewolonych osób z Afryki oraz migracje pracowników z Azji.
Z perspektywy polskich czytelników i czytelniczek literatura karaibska może wydawać się odległa i osadzona w niezrozumiałym kontekście. W Podkaście Zamorskim i Zamorskim Klubie Czytelniczym zachęcamy jednak, by z tą obcością się zmierzyć i otworzyć na doświadczenia osób z tamtego regionu. Dzięki temu, że wciąż rośnie zainteresowanie czarną literaturą i upowszechnia się idea dekolonizacji półki z książkami, w ostatnich latach na polskim rynku pojawia się coraz więcej przekładów karaibskich autorów i autorek. Podczas warsztatu w Poliglotce wspólnie omówimy kilka tekstów, wskażemy możliwe trudności w ich odbiorze i postaramy się wyjść poza egzotyzujący wizerunek wysp.