Inormacje o Józefowie
Józefów – miasto i gmina w województwie mazowieckim, w powiecie otwockim, w aglomeracji warszawskiej, położone przy ujściu rzeki Świder do Wisły. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa warszawskiego.
Sąsiaduje na północy z Warszawą, zaś na południu z Otwockiem. Na terenie Józefowa położona jest część Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Ponadto znajdują się tu trzy rezerwaty przyrody:
- Wyspy Świderskie
- Wyspy Zawadowskie
- Świder
Według danych z roku 2007 roku, miasto miało 17 156 mieszkańców.
Według danych z roku 2006, Józefów ma obszar 23,92 km2, w tym:
- użytki rolne: 15%
- użytki leśne: 24%
Miasto stanowi 3,89% powierzchni powiatu.
Kluby sportowe
- Miejski Ludowy Klub Sportowy Józefovia
Klub jest Stowarzyszeniem Kultury Fizycznej działającym na terenie Józefowa i okolic. Założony został w 1951 roku. Aktualnie prowadzone są sekcje piłki nożnej, tenisa stołowego, cheerleaders, aerobiku oraz biegów przełajowych. W związku że zmianą siedziby, Klub przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta zbudował nowy obiekt sportowy składający się z dwóch boisk piłkarskich i budynku zaplecza klubowego nad rzeką Świder pomiędzy ulicami: Dolną i Żabią. W 2002 roku zostało wybudowane boisko ziemne o wymiarach 58 x 96 m. W 2004 roku zostało zweryfikowane przez MZPN, odbywają się na nim treningi i rozgrywane są mecze w tym drużyn Ligi Okręgowej. W 2006 roku zostało wybudowane pełnowymiarowe boisko trawiaste.
Co roku organizowane są mecze międzyszkolne o puchar Prezesa MLKS "Józefovia".
Po spadku w sezonie 2005/06 z mazowieckiej Ligi Okręgowej (grupa: Warszawa II) klub w nowym sezonie 2006/07 występuje w niższej klasie rozgrywek (Klasa A, grupa: Warszawa III)
- Uczniowski Klub Sportowy Victoria Józefów
W dniu 29 maja 2006 roku odbyło się zebranie założycielskie nowego klubu sportowego. Z wspólnej inicjatywy dyrekcji Integracyjnego Centrum Sportu i Rekreacji w Józefowie oraz grupy rodziców powstał czterosekcyjny Uczniowski Klub Sportowy VICTORIA JÓZEFÓW. Młodzież z terenu powiatu otwockiego może rozpocząć zajęcia w sekcjach:
pływackiej, judo, koszykówki, siatkówki.
Klub powstał na bazie dwóch sekcji ICSiR: pływackiej prowadzonej przez Bogdana Wierzbickiego oraz sekcji judo Piotra Głuszyka. Do współpracy zostali zaproszeni jeszcze inni trenerzy. Siedzibą Klubu jest siedziba ICSiR – ul. Długa 44.
Szlaki turystyczne przebiegające na terenie Józefowa:
- Szlak żółty MZ-5078y Piaszczystą percią:
Trasa: Warszawa Międzylesie – Zielony Ług – Zagórze – Pod Zagórzem – Zbójna Góra – Borowa Góra – Góra Lotników – Józefów PKP - długość: 23,0 km
Jeden z ciekawszych podwarszawskich szlaków krajobrazowych, wiodący głównie grzbietami wydm na wschód od Warszawy. Wędrując, można mieć złudzenie, że znajdujemy się na jakimś beskidzkim szlaku a nie pod Warszawą. Wydmy graniczą tu z licznymi torfowiskami nazywanymi przez miejscowa ludność ługami. Wydmy porastają głównie młode bory sosnowe prawie całkowicie pozbawione runa. Cała trasa jest bardzo malownicza w okresie zimowym przy ośnieżeniu. Liczne węzły szlaków pozwalają na dowolne projektowanie wędrówki. Szlak atrakcyjny dla narciarzy i amatorów wycieczek rowerami górskimi.
Trasa: Białek – Góra Lotników – Michalin – Świdry Małe – Świdry Małe - długość: 9,5 km
Szlak na terenie Józefowa: ul. Główna, ul. Dobra, ul. Sikorskiego, przejazd kolejowy w Michalinie, ul. Graniczna, ul. Słoneczna, ul. Szeroka, ul. 3 Maja, ul. Kopernika, ul. Wawerska, ul. Ogrodowa, ul. Dworska, ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, granica Rezerwatu Wyspy Świderskie
Szlak łącznikowy, umożliwiający turystom zejście z różnych szlaków i dotarcie do przystanku PKP w Michalinie. Trasa biegnie niemal cały czas w granicach Józefowa, pośród młodych borów sosnowych i willowej zabudowy mieszkaniowej, której elementy pochodzą z przełomu XIX i XX w. Początek szlaku znajduje się nad malowniczą rzeczką Mienią, na jej przełomowym odcinku, objętym ochroną w ramach Rezerwatu Przyrody Świder. Na stoku Góry Lotników, przez którą przebiega szlak, znajduje się pomnik upamiętniający lotników południowoafrykańskich, zestrzelonych w tym miejscu w sierpniu 1944 r. W Michalinie znajduje się pomnik poświęcony żołnierzom AK. Koniec szlaku znajduje się w Świdrach Małych, gdzie można dojechać autobusem 702 z Warszawy.
- Szlak Żółty MZ-5085y Szlak nad brzegiem Wisły:
Trasa: Warszawa Błota – MZA – Świdry Małe – Górki – Karczew – Karczew Las - długość: 14,5 km
Szlak na terenie Józefowa: ul. Podstołeczna, wzdłuż granicy Rezerwatu Wyspy Zawadowskie, Wyspy Świderskie, ul. Górki, ul. Nadwiślańska
Niezbyt długi szlak o charakterze przechadzkowym. Istnieje możliwość podzielenia go na dwa etapy. W Świdrach Małych przystanek autobusowy linii 702 z W-wy. Trasa prowadzi nad brzegiem Wisły i w jego pobliżu, ścieżkami i drożynami, pośród łąk i zagajników doliny wiślanej. Szlak przebiega przez ciekawe mazowieckie miasteczko, Karczew, które prawa miejskie otrzymało w 1548 r. Wczesną wiosną i późną jesienią szlak może być trudny do przebycia suchą nogą.
Miasto partnerskie:
9 czerwca 2004 roku w siedzibie Rady Miasta Józefowa odbyło się spotkanie podczas którego burmistrzowie Józefowa i Bitetto podpisali umowę o współpracy partnerskiej. Uzgodniono, że współpraca zostanie podjęta w zakresie:
- Rozwoju samorządności lokalnej
- Rozwoju gospodarczego ze szczególnym uwzględnieniem działań promocyjnych na rzecz inwestycji
- Wspierania kontaktów pomiędzy przedsiębiorstwami w ich działalności gospodarczej i handlowej
- Wymiany materiałów informacyjnych (prasa, wydawnictwa, materiały reklamowe itp.) w celu wzajemnego zapoznania mieszkańców z historią i współczesnym życiem
- Procesu integracji europejskiej, w szczególności w sferze wykorzystywania środków finansowych pochodzących z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej
Źródło - artykuł w Wikipedii,
autorzy: wikipedyści,
licencja: GNU FDL,