Informacje o Ochocie
Ochota to licząca 93 tysiące mieszkańców dzielnica Warszawy niegdyś wchodząca w skład gminy Centrum, ograniczona ulicą Chałubińskiego, Aleją Niepodległości, Batorego oraz Żwirki i Wigury od wschodu, linią kolejową (wraz ze stacjami Rakowiec i Zachodnia) od południa, zachodu i północy. Powierzchnia dzielnicy wynosi 9,7 km2.
Najważniejszymi miejscami na Ochocie powstałymi w ostatnim dziesięcioleciu są Campus Ochota, gdzie znajduje się wiele ważnych ośrodków akademickich jak Akademia Medyczna czy Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz tzw. Office Park Ochota położony wzdłuż Alej Jerozolimskich, gdzie mieści się wiele siedzib firm oraz dwa centra handlowe: Reduta oraz Blue City.
Na Ochocie znajdują się kluczowe dla Warszawy budowle i miejsca jak Filtry, Pole Mokotowskie czy Szpital na Banacha.
Na terenie dzielnicy istnieje jeden z trzech w Europie całoroczny stok narciarski na Górce Szczęśliwickiej. Długość trasy zjazdowej wynosi 230 m., przy różnicy poziomów 40 metrów.
Większe osiedla dzielnicy:
- Stara Ochota
- Filtry
- Rakowiec
- Szczęśliwice
Osiedle Stara Ochota
Znajduje się na terenie dzielnicy Warszawa Ochota. Na początku lat 90. pojawiła się na Ochocie nowoczesna zabudowa - Hotel Jan III Sobieski przy pl. Zawiszy, potem biurowiec Ericssona czy biurowo-mieszkalny Eastern Plaza.
Osiedle Filtry
Wg MSI Filtry zlokalizowane są pomiędzy:
- ul. Chałubińskiego i al. Niepodległości od wschodu
- Al. Jerozolimskie od północy
- ul. Raszyńska i Żwirki i Wigury od zachodu
- ul. Stefana Batorego i na wprost przez Pole Mokotowskie do skrzyżowania ul. Banacha i Żwirki i Wigury
W skład Filtrów wchodzi jeszcze Kolonia Staszica – osiedle pomiędzy ul. Wawelską i Filtrową, budowane od pierwszej połowy lat 20. XX w. (pierwszy duży zespół mieszkaniowy międzywojennej Warszawy).
Osiedle Rakowiec
Rakowiec część Ochoty. Obejmuje kwadrat pomiędzy ulicami Żwirki i Wigury, Grójecka, Banacha i torami kolejowymi.
Przy ulicy Wiślickiej znajduje się Dom Kultury Rakowiec. Jest to siedziba m.in. Dziecięcego Zespołu Wokalnego "Gong", zespołów tanecznych "Rocks" i "Puls" oraz Teatrzyku Dziecięcego i młodzieżowego zespołu teatralnego "Raki",jest tam też Sala Widowiskowa, w której wyświetlane są filmy i wystawiane przedstawienia. W Domu prowadzone są zajęcia językowe, gra na różnych instrumentach, oraz zajęcia kulturystyczne.
Co 4 niedzielę w ciągu roku szkolnego odbywa się "Artystyczna Niedziela z Mamą i Tatą" - zabawy rodzinne dla dzieci i młodzieży wraz z rodzicami.
Na terenie fortu Rakowiec zrobiono park dla dzieci; w wolnym czasie można również wyjść na spacer po parku Zasława Malickiego ciągnącym się od ulicy Żwirki i Wigury do ulicy Pawińskiego. Dużo zieleni znajduje się w miejscach zabudowanych.
Osiedle Szczęśliwice
Osiedle w Warszawie, w zachodniej części dzielnicy Ochota. Szczęśliwice położone są pomiędzy:
- ul. Grójecką od wschodu
- ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. (dawniej Wery Kostrzewy) od północy
- linią kolejową Warszawa – Pruszków od północnego zachodu
- linią kolejową Warszawa – Radom od południa
Pomiędzy ulicami Dickensa, Szczęśliwicką, Bitwy Warszawskiej 1920 r. i Grójecką znajduje się osiedle Szosa Krakowska – zbudowane na powierzchni 100 ha, o 15 000 izb, projektu B. Pniewski, L. Kołacz, i W. Parczewski. Obecnie w rejonie Szczęśliwic powstało wiele mniejszych osiedli mieszkaniowych.
Osiedle Kampus Ochota
Obszar w warszawskiej dzielnicy Ochota, pomiędzy ulicami: Żwirki i Wigury, Wawelską, i Księcia Trojdena, w którym, w bezpośrednim sąsiedztwie, znajduje się wiele instytucji naukowych i akademickich:
- Polska Akademia Nauk
- Uniwersytet Warszawski
- Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej (IIMCB)
- Warszawski Uniwersytet Medyczny
Źródło - artykuł w Warszawawikia,
autorzy: wikiapedyści,
licencja: GNU FDL,