Zabytki Piaseczna
- Kościół św. Anny - zespół kościoła pw. św. Anny (dawniej pw. św. Macieja i Anny) - kościół z II poł. XVI w., w miejscu drewnianego pw. św. Macieja i Anny, restaurowany po 1603, w 1736 i 1833 r., rozbudowany po 1918 r. Późnogotycki z elementami barokowymi. W fasadzie rzeźba św. Jana Nepomucena z 1736 r., drewniana dzwonnica z poł. XIX w. od strony wschodniej, stara plebania z przełomu XVIII i XIX w., w miejscu poprzedniej z 1794 (na północ od kościoła)
- Ratusz w Piasecznie z lat 1823-1824 wg projektu Hilarego Szpilowskiego w stylu klasycystycznym (pierwotny drewniany spłonął w XV wieku)
- Cmentarz parafialny założony ok. 1795
- Mykwa – dawna rytualna łaźnia żydowska.
- Cmentarz żydowski z 1870 z zachowanymi 17 macewami
- Dworzec Grójeckiej Kolei Dojazdowej z 1914
Synagoga w Piasecznie:
Znajdowała się w Piasecznie przy ul. Zgoda 1.
Zbudowana w roku 1903 w miejscu poprzedniej, najprawdopodobniej wzniesionej w XVIII wieku (w 1797 roku istniał tu kahał). Po wojnie na parterze znajdowały się magazyny PZGS "Samopomoc Chłopska", a na piętrze mieszkania. Do synagogi przylegała zachowana do dziś mykwa (obecnie sklep), a sama synagoga została rozebrana w 1978 z uwagi na zły stan techniczny. W jej miejscu obecnie znajduje sie pusty plac.
W Piasecznie istnieje jeszcze ściana dawnego dworu cadyka z 1859 roku (ul. Niecała 15) oraz cmentarz żydowski (wcześniej piaseczyńscy Żydzi chowani byli w Nadarzynie) z przełomu XIX/XX wieku przy ul. Tuwima.
Mykwa w Piasecznie:
Budynek dawnej mykwy żydowskiej w Piasecznie przy ulicy Zgoda 1A.
Pierwsze wzmianki o mykwie pochodzą z grudnia 1865 roku z listu Szloma Offmana do Magistratu w Piasecznie. Budynek przetrwał mimo zburzenia w 1978 synagogi piaseczyńskiej wraz z otaczającymi ją budynkami. Dziś znajduje się tam kawiarenka internetowa oraz sklep zoologiczny.
Źródło - artykuł w Wikipedii,
autorzy: wikipedyści,
licencja: GNU FDL,